میکروگرین چیست؟

میکروگرین چیست؟
بررسی میکروگرین

مایکروگرین چیست؟

مایکروگرین سبزیجات بسیار کوچکی هستند که نباید با جوانه آنها را اشتباه گرفت. میکروگرین مرحله بعد از جوانه زنی هستند. زمانی که برگ‌ های کوچک اولیه گیاه به وجود آمد برداشت می شود. میکروگرین که تلفظ صحیح آن میکروگرین است که در فارسی به آن ریز سبزی هم گفته می شود. در واقع سبزیجات تازه و فراسودمندی هستند که خواص آنها تا ۴۰ برابر بیشتر است. این سبزیجات در واقع مکمل تغذیه هستند و این بدلیل خاصیت بسیار بالای آنها است.

ریز سبزی ها بدلیل اندازه کوچکشان شکل ظاهری جذابی دارند. در کنار طعم اشباع و بسیار غلیظ. طعم زیاد آنها می تواند در طعم نهایی غذا و یا سالاد بسیار موثر باشند. هر گونه گیاهی خواص و ویژگیهای مختص به خود را دارد که دسته بندی های جداگانه‌ای قرار می‌گیرند. اما آنچه از همه مهمتر است استفاده همیشگی و بهره مندی از خواص گیاهان است. وجود ماده موثره های فراوان و متفاوت در گیاهان را میتوان از منظر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی بررسی کرد. تاثیر گیاهان بر روی بدن انسان اساس ساخت داروهای گیاهی است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاثیر خواص گیاهان بر روی بدن ما آنقدر بالاست که ما را از هرگونه درمان با داروهای شیمیایی بی نیاز می کند. با قرار دادن سبزیجات تازه و میوه ها در برنامه غذایی، می‌توانیم از خواصشان بهره مند شویم و سلامتی خودمان را تضمین کنیم.

کاربرد میکروگرین

پخت غذا

این سبزیجات تازه را می توان در تهیه غذا استفاده نمود. سبزیجات نام آشنایی که همیشه در سبد خرید ما جای داشته اند.

 

سالاد

استفاده از آنها در سالاد می تواند شکل و طعم زیبایی به سالاد بدهد. انواع سالاد ها را می توان با میکروگرین ها تهیه کرد و یا سالاد را با آن تزئین کرد. 

سالاد میکروگرین
سالاد مایکروگرین تربچه

اسموتی

حتی در تهیه اسموتی هم می‌توان از سبزیجات استفاده کرد، بهمراه عسل، آناناس، ماست میوه‌ای، انبه، آب سیب، آب پرتقال ترکیبات بسیار دلنشینی در تهیه کرد. این دستورات و رسپی های تهیه نوشیدنی را در بخش دیگری بطور کامل بررسی خواهیم کرد.

تهیه نوشیدنی اسموتی میکروگرین
نوشیدنی اسموتی با سبزیجات میکروگرین

تزئین یا گارنیش بشقاب غذا

برای تزیین بشقاب غذا میتوان از میکروگرین ها استفاده کرد. معمولا در رستوران‌های لوکس که بشقاب غذا توسط یک شخص متخصص طراحی می شود که در اصطلاح به آن گارنیش نیز می‌گویند، استفاده از میکروگرین بسیار رایج است. خاص بودن بافت، اندازه و طعم این گیاهان دلیل انتخاب برای طراحی نهایی بشقاب غذا است.

گارنیش بشقاب غذا با مایکروگرین
تزئین غذا با سبزیجات تازه میکروگرین

اندازه میکروگرین‌

همانطور که اشاره شد میکروگرین به گیاهی گفته می شود که بعد از پشت سر گذاشتن مرحله جوانه زنی وارد فاز تازه ای می شود که برگ های کوچک آن ظاهر می شود. پس از کامل شدن رشد برگ های ظاهر شده اولیه، برداشت می شود. اندازه دقیقی وجود ندارد ولی معمولا بین ۳ تا ۸ سانتی متر بسته به نوع گیاه متفاوت هستند.

اندازه میکروگرین
اندازه میکروگرین شاهی

خواص میکروگرین

بنا به تحقیقات انجام شده در موسسه تحقیقات کشاورزی ایالات متحده آمریکا  ریز سبزی ها مقادیر زیادی ویتامین C، K، E، B، A، آهن، اسید فسفریک، آنتی اکسیدان، کاروتنوئیدها، پتاسیم، منگنز، پروتئین و مس دارند. خاصیت این سبزیجات تازه از ۵ تا ۴۰ برابر بیشتر از گیاهان بالغ است. هر نوع گیاه خواص  ویژه ای دارد که در مقالات جداگانه خواص هر گیاه و سبزی را بررسی خواهیم کرد. مثلا ریز سبزی تربچه ویتامین C، K، E و کاروتنوئید بیشتری دارد. و البته خواص دیگری و تاثیرات بیشتری دارند که به تفکیک بررسی می شوند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در مطالب

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *